Poradna

V Poradně zdarma odpovídám na vaše dotazy týkající se PR, médií, sociálních sítí, cílových skupin, komunikačních strategií apod.
Dotazy pište na na e-mail: info@jansimral.com.

Jaká sociální síť má podle Vás marketingově obecně největší smysl? Jsme menší IT Firma s B2B zaměřením a řešíme, jestli do této oblasti marketingu jít a jak na to. A co pak na sítě dávat?

Odpověď J. Š.: Jako u každé oblasti PR a marketingu, i zde bych se řídil hlavně vaší primární cílovou skupinou. Pro někoho mohou být sociální sítě skvělým nástrojem PR a marketingu, jinde jejich použití nedává smysl. Ve vašem případě bych se vzhledem k B2B cílové skupině zaměřil na LinkedIn. Nedával bych na něj reklamy ani prodejní sdělení, ale obsah užitečný pro firmy, které potřebují IT řešení. Různé rady; tipy a triky; desatera, co dělat a nedělat, na co si dát pozor; zajímavé případy z praxe… Jinak u LinkedInu se vyplatí obsah zveřejňovat spíše na osobním profilu člověka z vedení firmy (jednatel, ředitel, šéf divize..) než na firemním profilu.

Jsme středně velká účetně-auditorská a poradenská firma, působíme v Praze. Řešíme, jestli se ve firmě více zaměřit na PR. Zatím se o nás moc nepíše, nikde se neobjevujeme a chceme to změnit. Ale co nám to konkrétně přinese?

Odpověď J. Š.: Pokud se PR dělá kvalitně a dlouhodobě, jeho výsledkem je výrazné zvýšení znalosti značky a růst reputace firmy. Obojí je důležité. Například samotná znalost značky zvláště ve vašem oboru nestačí, cílová skupina k vám musí mít důvěru. K tomu vede například dlouhodobá profilace v médiích s odborně-poradenskými tématy, vyjádřeními k trendům na trhu, přinášení různých rad a tipů, celkové kultivování trhu… Po několika letech kvalitní PR práce z vás mohou být noví Pohlreichové vašeho oboru. Budete vidět, bude o vás slyšet, budou vám věřit, o vaše názory a komentáře bude zájem.

Je lepší poslat novinářům hromadnou tiskovou zprávu, nebo se domluvit na spolupráci raději s jedním z nich?

Odpověď J. Š.: Záleží na tématu. U některých standardizovaných formátů, jako jsou personálie (nástup nového manažera), oznámení obchodních a finančních výsledků u větších firem apod. se vyplatí rozeslat rovnou tiskovou zprávu na všechny relevantní novináře. Pokud jste ale například dělali nějaký odborný průzkum trhu, dejme tomu ohledně postojů exportérů k situaci na trhu, tak bych spíše doporučil výsledky nejprve nabídnout jednomu vybranému ekonomickému médiu, a teprve až je zveřejní, rozeslat na ostatní tiskovou zprávu.

 

Potřebujete poradit?